5-6.03/ Oscar 2024: Najlepszy krótkometrażowy film animowany i aktorski

Filmy krótkometrażowe nominowane do Oscara znowu w kinach! Oscary przyznawane przez Amerykańską Akademię Filmową to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w świecie kina. Nominacje ogłaszane są w kilkunastu kategoriach, a wśród nich również dla najlepszych filmów krótkometrażowych. Zapraszamy na pokazy specjalne filmów animowanych i aktorskich. 

Krótkie metraże pokazywane są w zestawach po kilka filmów, dzięki czemu jedna wizyta w kinie to spektrum emocji i niesamowitych, inspirujących historii zaklętych w krótkiej formie. Oto najlepsze shorty sezonu, które warto zobaczyć na dużym, kinowym ekranie.

🏆 Najlepsze krótkometrażowe filmy animowane
📆 5.03, godz. 18:30 KUP BILET

🏆 Najlepsze krótkometrażowe filmy fabularne
📆 6.03, godz. 20:30 KUP BILET

🏆 Program Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2024 Każda historia opowiedziana inną animowaną kreską to podróże przez rozmaite doświadczenia ludzkiej natury. W „Liście do świni” usłyszymy ocalałego z Holokaustu, którego wspomnienia skłonią do międzypokoleniowej refleksji na temat tożsamości i traumy. „95 zmysłów” to przemyślenia mężczyzny, któremu zostało niewiele czasu, aby cieszyć się życiem. „Nasz mundurek” ukaże realia irańskiej szkoły w pamięci jednej jej z uczennic, a „Pachydermia” pozornie beztroskie lato z dziadkami na wsi, gdzie za rogiem czai się niepokój. W „KONIEC WOJNY!” w alternatywnej rzeczywistości I wojny światowej dwóch żołnierzy przekazuje sobie wiadomości za pomocą gołębia pocztowego podczas gry w szachy, pokazując, że na wojnie nie ma zwycięzców.
🔹 List do świni (Letter to a Pig) / reż. Tal Kantor / Izrael, Francja / 2022 / 17’
🔹 95 zmysłów (Ninety-Five Senses) / reż. Jerusha Hess, Jared Hess / USA / 2023 / 13’
🔹 Nasz mundurek (Our Uniform) / reż. Yegane Moghaddam / Iran / 2023 / 7’
🔹 Pachydermia (Pachyderme) / reż. Stéphanie Clement / Francja / 2022 / 11’
🔹 KONIEC WOJNY! Historia inspirowana muzyką Johna Lennona i Yoko Ono (WAR IS OVER! Inspired by the Music of John and Yoko) / reż. Dave Mullins / USA / 2023 / 11’ Łączny czas: ok. 61 minut.

🏆 Program Krótkometrażowe Filmy Fabularne Nominowane do Oscara 2024
Pięć krótkometrażowych filmów, które poruszają różnorodne tematy. W „Później” poznamy historię Dayo (David Oyelovo), który po brutalnym incydencie w centrum Londynu próbuje odzyskać spokój ducha. W „Niezłomnym” doświadczymy dramatu ostatnich 48 godzin życia 14-letniego chłopca, który desperacko pragnie wolności. „Kawaler fortuny” to przypowieść o Karlu, który odkrywa, ile w stanie jest znieść jeden człowiek, a „Czerwony, biały, niebieski” opowie historię młodej dziewczyny Rachel (Brittany Snow), która stawia wszystko na jedną kartę, by przełamać trudności losu. Na koniec zanurzymy się w pastelowym świecie Wesa Andersona i jego „Zdumiewającej historii Henry'ego Sugara”, w której milioner (Benedict Cumberbatch) poznaje niezwykłe umiejętności. To niezapomniana podróż przez różne światy, pełna niespodzianek i głębokich emocji.
🔹 Później (The After) / reż. Misan Harriman / Wielka Brytania / 2023 / 18’
🔹 Niezłomny (Invincible) / reż. Vincent René-Lortie / Kanada / 2022 / 30’
🔹 Kawaler szczęścia (Knight of Fortune) / reż. Lasse Lyskjær Noer / Dania / 2022 / 25’
🔹 Czerwony, biały, niebieski (Red, White and Blue) / reż. Nazrin Choudhury / USA / 2023 / 23’
🔹 Zdumiewająca historia Henry’ego Sugara (The Wonderful Story of Henry Sugar) / reż. Wes Anderson / USA / 2023 / 37’ Łączny czas: ok. 135 minut.