9.07/ Wystawa na ekranie: Tokijskie opowieści. Sztuka stolicy Japonii

Uwielbiany przez widzów cykl Wystawa na Ekranie wraca do naszego stałego repertuaru! Wystawa na Ekranie to wyjątkowe spotkanie ze sztuką w sali kinowej.

🎟 Bilety: ulgowy (25 zł), normalny (30 zł)

🎨 EDWARD HOPPER. AMERYKAŃSKA LOVE STORY
📅 27 listopada ( niedziela) godz. 15:00
Dzieła Edwarda Hoppera to chyba najbardziej rozpoznawalna i wpływowa sztuka w USA. Jego jednym z najpopularniejszych obrazów olejnych są Nocne marki z 1942 roku, znane także pod pierwotniejszym tytułem: Nocne jastrzębie – a to dlatego, że postać mężczyzny siedzącego przy barze ma nos przypominający dziób tych ptaków. Hopper czerpał z wielkiego Degasa, z niego zaś Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock (dom na wzgórzu w Psychozie) czy David Lynch, a nawet twórcy serialu Simpsonowie – wszyscy oni inspirowali się wyjątkowym sposobem, w jaki Hopper uwieczniał amerykańskie życie. Kim był ten walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego późniejszą twórczość miała jego żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką?
reż. Phil Grabsky Wielka Brytania 2022, 95’

🎨 LEONARDO. OBRAZY WSZYSTKIE
📅 18 grudnia ( niedziela) godz. 15:00
Prezentujący obrazy i rysunki Leonarda da Vinci (w tym krakowską Damę z łasiczką) film zrealizowany z okazji 500. rocznicy śmierci tego jednego z trzech wielkich twórców włoskiego renesansu). Leonardo da Vinci to bez wątpienia najbardziej znany artysta, teoretyk sztuki, pisarz, architekt i uczony wszech czasów. Jego geniuszowi poświęcono już niezliczone ilości dokumentów, programów telewizyjnych, reportaży i filmów. Nadal jednak nie zbadano wystarczająco dokładnie najważniejszego elementu, który składa się na fenomen Leonarda – jego sztuki. Phil Grabsky już po raz drugi zajmuje się Leonardem. Teraz widzowie zobaczą Monę Lisę, Ostatnią Wieczerzę, Damę z łasiczką i wszystkie inne ocalałe dzieła.
Reżyseria: Phil Grabsky Czas trwania: 100‘

🎨 DEGAS. UMIŁOWANIE PERFEKCJI
📅 15 stycznia (niedziela) godz. 15:00
„Sztuka nie jest kwestią tego, co widzisz, ale tego, co sprawiasz, że inni ludzie widzą”. Edgar Degas. Ta wystawa na ekranie przenosi widza z paryskich ulic na wspaniałą wystawę w Fitzwilliam Museum w Cambridge, której obszerna kolekcja dzieł Degasa jest najbardziej reprezentatywna w Wielkiej Brytanii.
Reżyseria David Bickerstaff Wielka Brytania 88’

🎨 FRIDA KAHLO. IKONICZNA ARTYSTKA
📅 12 lutego (niedziela) godz. 15:00
Dzieła inspirowane meksykańską i indiańską sztuką ludową, łączące realizm formy z elementami symbolizmu i surrealizmu, drastyczne wątki autobiograficzne – to Frida Kahlo. Kim była jedna z najsłynniejszych malarek świata, prywatnie słynąca z noszenia kolorowych turbanów? Na to pytanie postara się odpowiedzieć Ali Ray, podróżniczka, dziennikarka, feministka, znawczyni kulinarna i reżyserka. W swoim filmie udowadnia, że Frida Kahlo to prawdziwa ikona. Ali Ray zagląda z kamerą do słynnego domu Fridy – Niebieskiego Domu – w Meksyku. Poprzez tematykę, jaką Frida Kahlo podejmowała w swoich obrazach (aborcja, śmierć, samotność, choroba, fizjologia, gender, ukazywanie kobiecej nagości, poronień, przemocy, zdrady, lesbianizmu, niedoskonałości ludzkiego ciała oraz obrazoburczych
Reżyseria: Ali Ray Wielka Brytania 90’

🎨 WIELKANOC W SZTUCE
📅 26 marca ( niedziela) godz. 15:00 
Historia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa przez ostatnie 2000 lat wywierała ogromny wpływ na kulturę i robi to nadal. Inspirowała najznamienitszych artystów Zachodu. To najprawdopodobniej największe wydarzenie w historii ludzkości. Phil Grabsky, śledzi odzwierciedlenia biblijnej historii śmierci i zmartwychwstania w sztuce, od czasów pierwszych chrześcijan po współczesność. Zrealizowany w Jerozolimie, Stanach Zjednoczonych i całej Europie film odkrywa przed widzami różne sposoby, w jakie artyści przedstawiali wydarzenia Wielkiej Nocy na przestrzeni wieków. Na wielkim ekranie będzie można podziwiać dzieła Caravaggia, Michała Anioła, Leonarda da Vinci czy El Greca, ale również prace współczesnych artystów, jak Mark Wallinger czy Sam Taylor-Wood.
reżyseria: Phil Grabsky 85 minut

🎨 MŁODY PICASSO
📅 16 kwietnia ( niedziela ) godz. 15:00 
Pablo Picasso był jednym z najwybitniejszych artystów wszech czasów – i aż do swojej śmierci w 1973 roku jednym z najbardziej płodnych artystów. Wiele filmów zajmowało się późniejszymi latami jego życia i twórczości – dziełami i szerokim kręgiem przyjaciół. Ale gdzie i jak to się wszystko zaczęło? Co spowodowało, że Picasso zajął pierwsze miejsce wśród twórców sztuki europejskiej?

🎨 MARY CASSATT. MALARSTWO NOWOCZESNEJ KOBIETY
📅 21 maja (niedziela) godz. 15:00
Premierowy film z cyklu „Wystawa w kinie” zaprasza widzów na wystawę dzieł Mary Cassatt. Artystka zrobiła karierę, malując życie otaczających ją kobiet. Jej radykalne obrazy ukazywały je jako intelektualne, kobiece i prawdziwe, co stanowiło istotną zmianę w sposobie, w jaki kobiety pojawiały się w sztuce. Prezentując jej zadziwiające grafiki, pastele i obrazy, film przedstawia często pomijaną impresjonistkę, której własna kariera była równie pełna sprzeczności, jak kobiety, które malowała. Reżyseria: Ali Ray Czas trwania: 93 minuty

🎨 NOWY VERMEER. WYSTAWA WSZECH CZASÓW
📅 18 czerwca (niedziela) godz. 15:00
📅 22 czerwca (czwartek) godz. 19:15
📅 24-25 czerwca (sobota i niedziela), godz. 16:30
Premierowy film z cyklu „Wystawa w kinie” zaprasza widzów na prywatną wycieczkę po Rijksmuseum, gdzie będzie miała miejsce największa w historii wystawa arcydzieł Vermeera. Zostały na nią wypożyczone najsłynniejsze płótna z całego świata takie jak: Dziewczyna z perłą, Geograf, Mleczarka, Mała ulica, Pani pisząca list ze swoją pokojówką i Kobieta trzymająca równowagę. Po wystawie oprowadzi nas jej kurator i zarazem dyrektor Rijksmuseum Taco Dibbits.
Reżyseria: David Bickerstaff Czas trwania: 90 minut

🎨 TOKIJSKIE OPOWIEŚCI. SZTUKA STOLICY JAPONII
📅 9 lipca (niedziela) godz. 15:00 - KUP BILET
Ekscytujące spotkanie z jedną z największych światowych stolic sztuki. Tokijskie opowieści obejmują 400 lat niezwykle dynamicznej sztuki – od delikatnych drzeworytów krajobrazowych Hokusai’a i Hiroshige’a po plakaty pop-artowe, współczesną fotografię, mangę, film i zupełnie nowe dzieła sztuki.
Reżyseria: Davida Bickerstaffa Czas trwania: 90 minut