7.09/ O zwierzętach i ludziach - pokaz specjalny

Zapraszamy na pokaz specjalny fenomenalnego dokumentu prezentowanego w ramach tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego - "O zwierzętach i ludziach". Dokument o Janie i Antoninie Żabińskich to pasjonująca historia człowieczeństwa, które nie ma ceny i odwagi ani nie domaga się uznania. Pokaz odbędzie się w sobotę 7.09 o godz. 14:15. Zapraszamy serdecznie!

Ona była młodą pisarką, on – zoologiem z doktoratem na SGGW. Odkąd Jan Żabiński w 1929 roku został dyrektorem warszawskiego zoo, życie jego i żony Antoniny na zawsze związało się z tym miejscem. Wspólnie rozwijali ogród zoologiczny, czyniąc z niego jedną z najlepszych tego typu placówek w naszej części Europy. Kres jego rozwojowi położyła wojna. W 1939 roku podczas niemieckich bombardowań wiele zwierząt zginęło, część uciekła. Jeszcze inne trzeba było zabić, by nie wydostały się na zewnątrz i nie stanowiły zagrożenia dla mieszkańców stolicy.
 
Opustoszałe, częściowo zniszczone zoo, w trakcie II wojny światowej spełniło jednak dużo ważniejszą funkcję. Stało się azylem dla dziesiątek Żydów, którzy dzięki pomocy Jana i Antoniny Żabińskich mogli przetrwać wojnę.
 
Film Łukasza Czajki przybliża historię tego miejsca i jego niezwykłych twórców. Opowieść o Żabińskich dla młodego reżysera staje się okazją do opowiedzenia o złożoności polskiej historii. Jest tu miejsce na sielskie obrazy z przedwojennej Warszawy, obraz wojennej gehenny i komunistycznej nowej rzeczywistości. Żabińscy są przewodnikami po każdej z tych epok. Łącznikiem jest także miejsce: przystań, w której każde ze stworzeń – zarówno ludzie, jak i zwierzęta – zawsze mogło znaleźć bezpieczeństwo i opiekę.
reż. Łukasz Czajka, Polska 2019, 70'