Dziennik obserwatora - pokaz Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy organizowany wraz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich pokaz filmu Jarosława Migonia "Dziennik obserwatora". Pokaz odbędzie się w piątek, 1.03 o godzinie 20:30. Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem. Wstęp wolny. 

DZIENNIK OBSERWATORA
reż. Jarosław Migoń


Prezentując dorobek krakowskiego malarza Jacka Sroki, film oddaje głos nie tylko jemu samemu, lecz również jego obrazom. Wraz ze swym bohaterem prześwietla je na wskroś, analizuje i ożywia za pomocą filmowych środków wyrazu, czego efektem jest dynamiczny portret artysty. Poznajemy jego twórczość zarówno w wymiarze indywidualnym, będącym wyrazem niepokojów i obsesji konkretnego człowieka, jak i tym zbiorowym, oddającym ducha pewnej epoki. Swoje odbicie znalazły tu doświadczenia komunizmu, a szczególnie stanu wojennego, lecz także przemiany kulturowe ostatnich dziesięcioleci. Prywatny mikrokosmos Sroki: dom, miasto, codzienne rytuały, bliscy mu ludzie i zwierzęta, okazuje się tak samo ważny jak ekspresyjny makrokosmos jego płócien. Dlatego „Dziennik obserwatora” przynosi z jednej strony kronikarski zapis i obserwację rzeczywistości oczyma bohatera, a z drugiej jego portret wewnętrzny. Różnorodność zastosowanych przez reżysera technik pozwala swobodnie „zanurkować” w obrazach artysty i poznać tajniki uprawianej przez niego „alchemii barw”.


Anita Piotrowska
Tygodnik Powszechny/Krakowski Festiwal FilmowyFilm będący niezależną koprodukcją polsko-chilijską otrzymał Grand Prix 21. Przeglądu Filmów o Sztuce (Zakopane/2018), 3 nagrodę na międzynarodowym Aleksandre Trauner Art Film Festival w Szolnok (Węgry/2018). Rok wcześniej bo w maju 2017 jurorzy World Media Festival odbywającego się corocznie w Hamburgu nagrodzili film 3 statuetkami: Intermedia Glob Gold, Magic Eye oraz Intermedia Glob Grand Award. Obraz pokazywany był na festiwalach w Europie i Ameryce Płn.