Dwie szkoły. Stowarzyszenie Filmowców Polskich

Podwójna okazja. Światowe Dni Młodzieży w Panamie i ferie szkolne złożyły się na pokaz zorganizowany przez krakowski oddział Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W filmie „Ostatnia lekcja” Grzegorz Zariczny bada codzienne marzenia, słabości i tęsknoty licealistów XVI LO w Krakowie. „Dni Przemiany” Tomasza Jurkiewicza opowiadają o szkole we Frydrychowicach, niewielkiej miejscowości pod Wadowicami, która podczas ostatnich Dni Młodzieży w Krakowie gościła pielgrzymów z Brazylii. Obydwa filmy miały premierę w 2018 roku.
Po projekcji spotkanie z twórcami.

Czwartek, 24.01.2019,  Kino Mikro, godz. 20.00

Ostatnia lekcja”, 52`, 2018, reż. Grzegorz Zariczny

Historia licealistów z ostatniej klasy maturalnej (zdjęcia kręcono w XVI LO w Krakowie). Uczniowie muszą zmierzyć się nie tylko z najważniejszym egzaminem w ich życiu ale również z codziennymi słabościami, marzeniami. Muszą również podjąć pierwsze ważne decyzje dotyczące wchodzenia w dorosłość.

Grzegorz Zariczny

Grzegorz Zariczny urodził się w 1983 roku. Jest autorem debiutu fabularnego „Fale” z 2016 roku, który miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu w Karlovych Varach, a także krótkiego filmu dokumentalnego „Gwizdek”, który otrzymał Grand Prix w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu filmowym „Sundance Film Festiwal” w 2013 r.

 

„Dni Przemiany”, 50`, 2018, reż. Tomasz Jurkiewicz

Frydrychowice to rolnicza wieś w gminie Wieprz niedaleko Krakowa. 50-letni Krzysztof Szczur wiedzie uporządkowane życie szkolnego konserwatora do czasu aż zostaje wybrany przewodniczącym lokalnego komitetu Światowych Dni Młodzieży. Do jego wsi zostaje zakwaterowanych kilkuset Brazylijczyków. Krzysiek wraz z wiejską społecznością musi przygotować się do przyjęcia niecodziennych gości z drugiego końca świata.  Tematem tego pełnego humoru obserwacyjnego filmu jest zderzenie kultur, ale i międzyludzka solidarność niezależna od języka, koloru skóry i kraju urodzenia.

Tomasz Jurkiewicz

Urodzony 1981 r. Absolwent filmoznawstwa UJ, reżyserii WRiTv im. K. Kieślowskiego UŚ oraz Szkoły Wajdy. Autor krótkich metraży ( „Próba mikrofonu”, „Babcia wyjeżdża”) i dokumentów („Radioakcja”, „Z pogranicza cudu”) pokazywanych i nagrodzonych na wielu festiwalach w Polsce ( Nowe Horyzonty, Krakowski Festiwal Filmowy) i za granicą (Karlove Vary, Seul)