Copernicus Festival 2019: Język

Copernicus Festival 2019 poświęcimy językowi. Na wykłady, dyskusje, projekcje filmów, wystawy, warsztaty i koncerty zapraszamy do Krakowa od 21 do 26 maja. 
Wraz z organizatorami festiwalu zapraszamy na bezpłatne pokazy filmowe połączone z wprowadzeniem przygotowanym przez prof. Bogusława Skowronka. Zapraszamy!

Przyjęcie dwunożności, uwolnienie wyobraźni, opanowanie ognia, produkcja narzędzi, rozbłysk świadomości, rozwój moralności – wszystkie te zdarzenia były niewątpliwie kamieniami milowymi naszej ewolucyjnej podróży. Gdybyśmy jednak zapytali o najbardziej przełomowy etap historii naszego gatunku zarówno przypadkowych przechodniów, jak i wybitnych uczonych, to większość jednych i drugich prawdopodobnie wskazałaby na pojawienie się języka.

W naszej podróży po różnych wymiarach języka tradycyjnie towarzyszyć nam będzie grono znakomitych przewodników – gości specjalnych Copernicus Festival. Wielokrotnie nagradzany kanadyjski filozof Charles Taylor, który poświęcił problematyce języka, znaczenia i rozumienia wiele rozpraw. Amerykański lingwista i antropolog Daniel Everett – słynny badacz zwyczajów językowych amazońskich plemion i popularyzator teorii języka jako kulturowego wynalazku. Fizyk Paul Davies, który zgłębia najsubtelniejszy język wszechświata – matematyczne prawa mechaniki kwantowej i kosmologii – a w ramach programu SETI poszukuje pozaziemskiego, być może zdolnego do komunikacji, życia. Elżbieta Muskat-Tabakowska – filolog angielska i kognitywistka, artystka przekładu. Jerzy Bralczyk – językoznawca, mistrz polskiej mowy i filar językowej poprawności.

 

Harmonogram pokazów:

21.05 (wtorek), godz. 22:00
Film: “Lektor” (reż. S. Daldry)

22.05 (środa), godz. 22:00
Film: “Motyl i skafander” (reż. J. Schnabel)

23.05 (czwartek), godz. 22:00
Film: “Papusza” (reż. J. Kos-Krauze, K. Krauze)

24.05 (piątek), godz. 22:00
Film: “Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (reż. P. Genovese)

25.05 (sobota), godz. 22:00
Film: “Kieł” (reż. J. Lantimos)