LISTA SCHINDLERA - 25. ROCZNICA PREMIERY

Mija 25 lat od premiery jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Poruszająca, wstrząsająca "Lista Schindlera" Stevena Spielberga wraca do kin. Film ponownie będzie można obejrzeć na wielkim ekranie 27 stycznia 2019 r. w rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau (zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych) zapraszamy na specjalny pokaz filmu nagrodzonego m.in. siedmioma Oscarami.

Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki.

Lista Schindlera to niewątpliwie największy triumf kinowy wybitnego hollywoodzkiego reżysera Stevena Spielberga, a zarazem najbardziej osobisty film w jego karierze, zrealizowany w czerni i bieli wbrew obawom producentów. To oparta na prawdziwej historii opowieść o człowieku, który nie był obojętny, ocalił setki istnień ludzkich w najczarniejszym rozdziale naszej historii.  Na ekranie Liam Neeson, Ben Kingsley,  Ralph Fiennes, Caroline Goodall oraz Embeth Davidtz. Obok nich w filmie wystąpili również m.in. Andrzej Seweryn, Anna Mucha, Jacek Wójcicki, Paweł Deląg, Jerzy Nowak, Agnieszka Krukówna, Olaf Lubaszenko i Maja Ostaszewska.

reżyseria: Steven Spielberg

aktorzy: Liam Neeson, Ben Kingsley, Caroline Goodall, Embeth Davidtz, Andrzej Seweryn, Anna Mucha, Jacek Wójcicki, Paweł Deląg, Jerzy Nowak, Agnieszka Krukówna, Olaf Lubaszenko, Maja Ostaszewska

czas trwania: 197 min. 

produkcja: USA 1993