Kino Davida Lyncha

Urodzony 20 stycznia 1946r. Reżyser, kompozytor, scenarzysta, malarz... Nazywany jest często Salvadorem Dali sztuki filmowej, a czasami Picassem X-muzy. Rzeczywiście, świat w jego filmach pełen jest surrealizmu, onirycznych wizji, niejednoznaczności. Znany jest jego "wizjonerski", efektowny (niektórzy mówią efekciarski) styl narracji. Duszę ludzką mami zło, śmierć, pieniądz, niekiedy i miłość.
program przeglądu

SALA MIKROFFALA – ul. Lea 5

 12- 18 MAJA  21:00

David Lynch – filmy krótkometrażowe, pokaz 1 (84’):

19- 25 MAJA  21:00

David Lynch – filmy krótkometrażowe, pokaz 2 (85’):

 

SALA MIKRO BRONOWICE – ul. Stawowa 61

12-18  maja

17:40 TWIN PEAKS. OGNIU KROCZ ZA MNĄ, USA, 1992 (135’)

20:00 GŁOWA DO WYCIERANIA| Eraserhead (1978) 85’ 

19-25 maja

17:30 David Lynch – filmy krótkometrażowe, pokaz 1 (84’):

19:15 ZAGUBIONA AUTOSTRADA, Francja/USA, 1997 (135’)

 

GŁOWA DO WYCIERANIA

Wyk.: Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph

Debiut pełnometrażowy Davida Lyncha. Bohater filmu – Henry Spencer, zostaje zaproszony na kolację do rodziców swej dziewczyny, której nie widział od pół roku. Spotkanie przebiega w nietypowej atmosferze, nagle Henry dowiaduje się, że jego ukochana urodziła dziecko. Potomek okazuje się jednak dziwnym stworkiem, który ma niewiele wspólnego z normalnym dzieckiem. Narzeczona szybko pozostawia Henry’ego samego z ‚problemem’, co stanowi dla bohatera początek dziwnych wydarzeń.

TWIN PEAKS. OGNIU KROCZ ZA MNĄ

Wyk.: Sheryl Lee, Ray Wise, Miguel Ferrer

"Kto zabił Laurę Palmer?" - jest to chyba najsławniejsze i najbardziej enigmatyczne pytanie, w historii kina. Ginie dziewczyna. Małe miasteczko jest jej śmiercią wstrząśnięte. Rozwiązać tajemniczą zagadkę próbuje agent FBI-Cooper. Na swej drodze spotyka cała gamę, na pierwszy rzut oka, dziwacznych ludzi. Zwykły kryminał? No nie... Ale co można powiedzieć o Twin Peaks? Tutaj metafizyka miesza się z racjonalnością, fakt empiryczny nie gra wiodącej roli. Jedyne co da się powiedzieć o tym na prawdę kultowym dziele Davida Lyncha to to, że jest to obraz NIEZWYKŁY

ZAGUBIONA AUTOSTRADA

Wyk.: Bill Pullman, Patricia Arquette, Robert Blake

  Sen? Jawa? Schizofrenia? Zgiełk? Może wszystko w jednym? Pewne małżeństwo co dzień otrzymuje tajemnicze paczki z kasetami video. Na nich zarejestrowana jest za każdym razem inna scena "podglądania" ich w różnych sytuacjach: raz jak się kochają, innym razem pokazana jest zwykła przechadzka "obecego" po ich własnym domu. Policja wszczyna śledztwo, które jednak nie wykazuje żadnego włamania. Niedługo potem Fred Madison znajduje zwłoki swojej żony. Niewątpliwie bardzo dobre zdjęcia, świetna muzyka (Marilyn Manson, Rammstein, Trent Reznor i Nine Inch Nails, ale jest i też Badalamenti), perfekcyjny montaż... I podobnie jak Twin Peaks zagmatwany i niezwykły! I co najważniejsze przyjęty bardzo ciepło przez fanów jego filmów, zaś zgromiony przez wszelkiej maści krytyków.

BILETY W CENIE 13 ZŁ